Протягом останніх років у багатьох людей значно підвищився інтерес до рослин та тварин, яких можна побачити на кар’єрах.

Під час екскурсій на кар’єрах орхідеї завжди знаходяться у центрі уваги відвідувачів завдяки своїй привабливості та екзотичності цвітіння. Багатьом людям вони нагадують про вражаючі подорожі до далеких тропічних країн. Дехто має величезні колекції екзотичних орхідей у своїх будинках або теплицях. Але небагатьом людям відомо, що Європа являє собою домівку для багатьох різноманітних видів місцевих орхідей. Тому кожен раз і з’являється здивування, коли ми бачимо лісові орхідеї та багато інших видів орхідеї біля підніжжя гори чи на сухому лузі.

Орхідеї не тільки прекрасні ззовні, у них також дивовижний спосіб життя. Існування багатьох видів залежать від характеристик земельних ділянок та комах запилювачів. Місця, де вони ростуть зараз та росли в минулому, значно зменшуються. Через це всі орхідеї захищені законом та їх забороняється знищувати, зривати, або навіть викопувати. Раніше видобуток корисних копалин відігравав неабияку роль у зникненні унікальних місцезнаходжень орхідей. Важливою причиною є те, що сільські громади часто заохочували переробку відходів і експлуатацію пасовищ, оскільки таким чином вони могли збільшити свої доходи. Пасовища частіше всього були сухими луками, змішаними з гаями, негустими лісами та із низькою сільськогосподарською та лісогосподарською цінністю. Тому видобуток корисних копалин був найкращим засобом для заробітку. Внаслідок чого, цінні місця зростання орхідей були фактично знищені у минулому. Сьогодні сучасні процедури узгодження вирішують ці екологічні проблеми, включаючи біорізноманіття та захист видів. Тому зараз можливо уникнути знищення місць зростання унікальних орхідей. Якщо популяції орхідей постраждали, законодавство суворо вимагає компенсаційних заходів, таких як створення нових місць вирощування орхідей поблизу кар'єрів або перенесення окремих рослин у новостворені природні об'єкти чи в особливі середовища існування, що мають сприятливе світлове опромінення, мікроклімат, ґрунт та гідрологічні показники на території видобутку корисних копалин.

Дослідження останніх років сприяли накопиченню знань щодо життя орхідей на кар’єрах. Після рекультивації на кар’єрах існує велике різноманіття рідкісних видів орхідей, що були позапланово відновлені. Сьогодні деякі в минулому працюючі кар’єри є притулком для найважливіших та найцікавіших орхідей у регіоні. Дослідження поширення та аналіз факторів місць зростання дозволяють нам покращити природнє відновлення орхідей шляхом створення комфортного середовища існування у разі проведення рекультивації на кар’єрах. Цей процес охоплює створення та впровадження планів з управління сухими луками, гаями, негустими лісами та є передумовою для постійного збереження орхідей на колишніх ділянках видобутку корисних копалин. Найважливішим завданням на наступні роки є продовження збору даних та розробка нових концепцій збереження у співпраці з органами охорони навколишнього середовища, громадськими організаціями та університетами.

Текст перекладено з англійської мови на українську мову із другого тому серії книг "Біорізноманіття на кар’єрах" компанії HeidelbergCement  - "Орхідеї в кар'єрах і гірничодобувних ділянках - Барвисті королеви рослинного королівства".

> Натисніть тут для безкоштовного завантаження книги